Basına ve Kamuoyuna Bildiri

Basına ve Kamuoyuna Bildiri

Ruh Sağlığında Uzman Kadınlar Derneği olarak İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER)’nin hazırlamış olduğu basın ve kamuoyu bildirisine imzamızı attık.

Bizler Sivil Toplum Kuruluşları olarak ülkemizin ve dünyanın karanlığa sürüklenen gündemini endişe ile takip ediyoruz. “Erdemsizler İttifakı”nın politik manevraları ile maalesef çocuk, kadın, yaşlı demeden bir coğrafyanın kültürel değerleri ile birlikte yok edilmesi hedefleniyor.

Türkiye de bu oyunun odağında! Yoğun bir dış baskı ülkemizi tehdit ediyor. Bu baskıları emelleri doğrultusunda kullanmaya çalışan, destekleyen sorumsuz siyaset, sivil toplum ve medya aktörleri bilinçli veya bilinçsiz olarak ülkemizi büyük bir tuzağa doğru itiyor.

Tüm bu kuşatılmışlıklara karşı Sivil Toplum Kuruluşları olarak diyoruz ki:

  • Ülkemizin bütünlüğü, huzurumuz ve kadim değerlerimiz her türlü siyasi çekişmenin ötesinde tartışılmaz kırmızı çizgimizdir. Ortaklaştığımız, taviz vermediğimiz bu kırmızı çizgi en önemli kutsallarımızın başında yer almalıdır.
  • Doğalgaz sorunu, ticari hayatımızı tehdit eden sıkıntılar, konforlu hayattan mahrum olma korkusu bizlere büyük bir tehdit olarak dayatılmak isteniyor.  Bizim inanç sistemimiz, geleneğimiz ve tarihimiz fedakârlık örnekleriyle doludur. Çanakkale ruhu ve potansiyeli toplumumuzda ve özellikle de kadınlarımızda dipdiri yaşamaktadır.
  • Bu baskılar, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Arap, Rum, Roman, Ermeni vb. yani tüm vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Biliyoruz ki ancak bu ülke güvendeyse hepimiz güvendeyiz.
  • Bütün tehdit ve engellemelere rağmen yaşadığımız süreçte ülkemizin tarihi misyonunu, istiklal ve istikrarını korumaya çalışan devlet yetkililerimize, canları pahasına mücadele veren silahlı kuvvetlerimiz ve emniyet güçlerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Bizler STK’lar olarak üzerimize düşen her türlü göreve ve fedakârlığa hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz. 

İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER)